Tajemnicze fortyfikacje


Strona głównaArmaty w fortyfikacjach

Murek w Niezdarze

Zewnętrzna wnęka

Łączność telefoniczna cz. 1

Łączność telefoniczna cz. 2

Łączność optyczna

Strzelnice ckm

Numeracja strzelnic

Wkładki i półwkładki

Schrony polowe i pozoracyjno - bojowe

Krata przeciw- szturmowa

Konstrukcje zwiększające bezpieczeństwo

Co kryje beton?

Bunkier czy schron?

Filmy i programy dokumentalne

Podziemia WojkowickieLinki

Poczta

Księga gości


Bunkry i podziemia.

Fortyfikacje

Militaria

 

Bytom 1939

Poniżej jest odnośnik do fragmentu niemieckiego propagandowego filmu pokazującego zniszczenia w mieście Bytom (Beuthen) jakich mieli dokonać Polacy w pierwszych dniach września 1939r. Muszę wyjaśnić, że w okresie międzywojennym Bytom był miastem niemieckim. Okoliczne tereny należały do polski. Bytom wcinał się w teren polski i czasem nawet używa się stwierdzenia klin Bytomski.

mapa

W razie wojny Niemcy mogli wykorzystać strategiczne położenia Bytomia i mogli właśnie stąd rozpocząć atak, aby wedrzeć się głęboko na Polskie terytorium. Polacy przewidywali taką ewentualność i wzdłuż granicy wybudowano fortyfikacje Obszaru Warownego Śląsk. Polskie fortyfikacje w pewnym zakresie więc otaczały Bytom. W wybudowanych fortyfikacjach w kilku schronach bojowych były umieszczone armaty 75 mm zwrócone właśnie w kierunku Bytomia. W razie konieczności była więc możliwość ostrzelania niemieckich pozycji znajdujących się w Bytomiu lub jego okolicach. W pierwszych dniach wojny nawet doszło do takiego ostrzału z tradytora artyleryjskiego z Bobrownik. Poniżej film pokazujący tą sytuację z niemieckiego punktu widzenia. (film propagandowy)
Najpierw zamieszczam fragment. Jeśli jednak kogoś to interesuje trochę szerszy kontekst to poniżej zamieściłem całą niemiecką kronikę filmową.Poniżej kilka ciekawszych ujęć z tego filmu:

Bytom1939

Bytom1939

Bytom1939

Bytom1939

Bytom1939


© Rafał Marciniak
16.07.2008


 
© Copyrigt by Rafał Marciniak 2008. Wszystkie prawa zastrzeżone.