Tajemnicze fortyfikacje


Strona głównaArmaty w fortyfikacjach

Murek w Niezdarze

Zewnętrzna wnęka

Łączność telefoniczna cz. 1

Łączność telefoniczna cz. 2

Łączność optyczna

Strzelnice ckm

Numeracja strzelnic

Wkładki i półwkładki

Schrony polowe i pozoracyjno - bojowe

Krata przeciw- szturmowa

Konstrukcje zwiększające bezpieczeństwo

Co kryje beton?

Bunkier czy schron?

Filmy i programy dokumentalne

Podziemia WojkowickieLinki

Poczta

Księga gości


Bunkry i podziemia.

Fortyfikacje

Militaria

 

Podziemia Wojkowickie

W Będzinie pod wzgórzem zamkowym w czasie II wojny światowej Niemcy wybudowali rozległe podziemia. Podziemia te mają około 500 metrów długości oraz miały kilka wyjść. Do dziś nie jest znane przeznaczenie tych podziemi. Pojawiają się hipotezy, że mógł być to zwykły schron, lub że był to podziemny magazyn broni i amunicji. Niektórzy nawet twierdzą, że w tych podziemiach mogła być wybudowana podziemna fabryka broni. Hipotez jest dużo, ale nie ma jednak ostatecznego wyjaśnienia, po co te podziemia zostały wykute w skałach wzgórza zamkowego. Nie ma sensu, żebym powtarzał tutaj informacje o podziemiach Będzińskich jakie znajdują się w innych miejscach internetu. Jeśli więc ktoś chce coś więcej poczytać na temat tych podziemi to może zajrzeć pod poniższego linka.
podziemia Będzińskie

Dlaczego tutaj wspomniałem o tych podziemiach Będzińskich? Chodzi tutaj o to, że podziemia Będzińskie są dosyć znane. Niewiele jednak osób wie, że Niemcy podobne podziemia wybudowali kilka kilometrów od Będzina w Wojkowicach. Powstały one najprawdopodobniej około 1943 r. Podziemia w Wojkowicach wybudowane są w tej samej technologii co w Będzinie. Były one wykuwane w skałach i znajdują się pod wzgórzem. Tutaj też wewnętrzną część korytarzy wzmacniano betonem.

W czasie wojny w pobliskiej kopalni węgla kamiennego Jowisz pracowali alianccy jeńcy wojenni, a potem jeńcy włoscy. Byli oni przetrzymywani w miejscu gdzie obecnie znajduje się zakład karny. Stanowili oni tanią siłę roboczą. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że to właśnie oni byli wykorzystywani do budowy tych podziemi.

Podziemia Wojkowickie mają 4 wejścia z czego jedno prowadzi z góry i schodzi się na dół po schodach. To wejście, którym schodzi się z góry po schodach, znajduje się przy ulicy Morcinka tuż przy zabudowaniach kopalnianych.

wejście

schody

wejścieObiekt składa się z wielu korytarzy i dużych pomieszczeń. Długość wszystkich korytarzy wynosi około 350 metrów. Obiekt ten jest duży ale nieco mniejszy od tego z Będzina. Poniżej można zobaczyć jak te podziemia wyglądają.plan

podziemia

podziemia

podziemia

podziemia

podziemia

podziemia

podziemia

podziemiaPodziemia Wojkowickie są duże. Trzeba jednak zaznaczyć, że ten obiekt podobnie jak podziemia Będzińskie nie został ukończony. W kilku miejscach można znaleźć odsłonięte skały. Wyraźnie widać, że w tych miejscach planowano dalsze drążenie w skałach i dalsze powiększanie podziemi.podziemia


Analizując sam obiekt zauważyłem, że jedno z wejść było przystosowane do wjeżdżania do podziemi wózkami czy taczkami. Jest to wejście zaznaczone u góry na planie. Tylko w tym wejściu korytarze nie zakręcają pod kątem 90 stopni, ale skręcają, pod łagodniejszym kątem. Łatwiej było skręcać wózkami czy taczkami. Dodatkowo też wejścia do pomieszczeń były odpowiednio wyprofilowane i dolna ich część jest poszerzana. Zagadką jest jednak to, czy taka konstrukcja służyła do tego żeby tędy coś wywozić np. wykute skały, a może to wejście było tak skonstruowane po to żeby tym wejściem coś do środka wwozić? Tego niestety nie wiem.


podziemia

podziemiaNa razie więc tajemnicą pozostaje to w jakim celu te podziemia powstały.

Jako ciekawostkę dodam, że to nie są jedyne podziemia w Wojkowicach. Na szczycie wzgórza w którym wykuto podziemia, w odległości 200 - 300 metrów znajduje się kochbunkier. (Są pewne spory dotyczące tego czy to jest kochbunkier czy tez raczej splitterschutzzellen) Wejście do niego prowadzi z podziemnego korytarza, którego całkowita długość wynosi około 40 metrów.

korytarz

koch

koch

koch

kochPrawdopodobnie funkcją tego Kochbunkra i znajdującego się pod nim korytarza była ochrona pobliskiej kopalni i cementowni. Trudno jednak ocenić czy nie miał też jakichś innych funkcji. Jest to obiekt o niespotykanej nigdzie indziej konstrukcji. Dlatego też jest on trochę tajemniczy.

Opracował: Rafał Marciniak
06.06.2008


 
© Copyrigt by Rafał Marciniak 2008. Wszystkie prawa zastrzeżone.