Tajemnicze fortyfikacje


Strona główna



Armaty w fortyfikacjach

Murek w Niezdarze

Zewnętrzna wnęka

Łączność telefoniczna cz. 1

Łączność telefoniczna cz. 2

Łączność optyczna

Strzelnice ckm

Numeracja strzelnic

Wkładki i półwkładki

Schrony polowe i pozoracyjno - bojowe

Krata przeciw- szturmowa

Konstrukcje zwiększające bezpieczeństwo

Co kryje beton?

Bunkier czy schron?

Filmy i programy dokumentalne

Podziemia Wojkowickie



Linki

Poczta

Księga gości


Bunkry i podziemia.

Fortyfikacje

Militaria

 

Krata przeciwszturmowa

W przedwojennych polskich fortyfikacjach, ale także i w fortyfikacjach budowanych przez inne kraje, stosowano bardzo specyficzne rozwiązanie zamykania wejścia do schronów bojowych. W niektórych obiektach stosowano do zamykania wejścia kratę, którą to kratę nazywa się czasem kratą przeciwszturmową. W tym miejscu więc zajmę się odpowiedzią na pytanie: dlaczego w ogóle stosowano kraty i dlaczego stosowano kraty, a nie drzwi pancerne.

Krata

Krata

Krata

Krata

Krata

Żeby odpowiedzieć na to pytanie to najpierw trzeba spróbować zrozumieć to w jaki sposób walczono z oddziałami broniącymi się w bunkrach. Otóż atakującym wojskom zdobywającym linię umocnień zależało na tym żeby wyeliminować z walki załogę bunkrów, lub też na tym żeby uszkodzić broń broniących się żołnierzy. To ułatwiało zdobycie jakiegoś terenu i pozwalało na kontynuowanie ataku i posuwanie się dalej.
Eliminację załogi, lub też broni można było dokonać za pomocą całkowitego zniszczenia obiektu np. za pomocą ostrzału artyleryjskiego. Czasem jednak nie dysponowano odpowiednimi środkami artyleryjskimi, bądź też warunki terenowe uniemożliwiały zastosowanie artylerii. W takim przypadku zostawał inny sposób żeby przełamać linię umocnień. Pozostaje tylko szturm.

Szturm polegał na tym aby atakujące wojska podeszły jak najbliżej do bunkra tak aby można było użyć np. miotacza płomieni. Szturm polegał też na wdarciu się do środka obiektu, aby bronią ręczną i granatami wyeliminować broniącą się załogę. Przed wdarciem się do środka zapobiegały drzwi. Jeśli drzwi wejściowe są zamknięte to zapobiega to wdarciu się do środka. Atakujący jednak są przeważnie przygotowani na taką ewentualność i szturmu na bunkry przeważnie dokonywały oddziały saperskie. Na wyposażeniu tych oddziałów były materiały wybuchowe. Właśnie tymi materiałami wybuchowymi można było wysadzać drzwi wejściowe i to umożliwiało wdarcie się do środka.

W tym momencie ujawnia się ogromna zaleta kraty w porównaniu z drzwiami pancernymi. Ta zaleta polega na tym, że kratę trudniej jest wysadzić niż drzwi pancerne. Drzwi pancerne jest to jednolita powierchchnia. W momencie więc gdy pod drzwiami pancernymi umieści się ładunek wybuchowy to fala uderzeniowa wybuchu bardzo silnie oddziałuje na te drzwi. Cała powierzchnia drzwi przyjmuje na siebie falę uderzeniową. W przypadku natomiast kraty przeciwszturmowej sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W przypadku kraty jest drastycznie mniejsza powierzchnia na którą działa siła wybuchu. Ta siła wybuchu działa tylko na pręty tworzące tą kratę. Duża jednak część tej siły wybuchu przenika swobodnie przez przestrzeń między prętami. Można nawet użyć takiego porównania, że w przypadku kraty siła wybuchu przechodzi przez kratę tak jak woda przez sito. Zastosowanie więc kraty zamiast drzwi pancernych powoduje, że trudniej jest wysadzić kratę niż drzwi pancerne. Da się to zrobić, ale trzeba zastosować dużo większy ładunek wybuchowy, co jest utrudnieniem dla atakujących wojsk.
Oczywiście w przypadku wejścia gdzie ma zastosowanie krata przeciwsturmowa też stosuje się drzwi pancerne, ale są one zabudowane wewnątrz korytarza. Oddala się więc drzwi pancerne od źródła wybuchu i zabezpiecza się w ten sposób przed ich zniszczeniem.

Zastosowanie kraty niesie też dodatkową korzyść. Często zaraz za kratą we wnętrzu korytarza stosuje się niedużą strzelnicę obrony wejścia. Z tej strzelnicy można strzelać przez kratę i można ostrzeliwać najbliższe otoczenie bunkra. Powoduje to, że jest możliwość ostrzeliwania atakujących saperów, którzy chcieliby coś majstrować przy kracie. Utrudnia to wiec życie atakującym a pomaga broniącym.

To proste rozwiązanie z zastosowaniem kraty przeciwszturmowej na wejściu zamiast drzwi pancernych służy właśnie do tego aby maksymalnie utrudnić wysadzenie tych pierwszych drzwi. Utrudnia to szturm i pozwala na załodze szturmowanego obiektu dłużej się bronić. Na tym właśnie polega istota stosowania krat przeciwszturmowych.

opracował: Rafał Marciniak
22.05.2008

------------
Polecam zajrzeć do działu: "Filmy i programy dokumentalne". Znajduje się tam kilka filmów pokazujących w jaki sposób Niemcy szturmowali na bunkry.


 
© Copyrigt by Rafał Marciniak 2008. Wszystkie prawa zastrzeżone.