Tajemnicze fortyfikacje


Strona główna



Armaty w fortyfikacjach

Murek w Niezdarze

Zewnętrzna wnęka

Łączność telefoniczna cz. 1

Łączność telefoniczna cz. 2

Łączność optyczna

Strzelnice ckm

Numeracja strzelnic

Wkładki i półwkładki

Schrony polowe i pozoracyjno - bojowe

Krata przeciw- szturmowa

Konstrukcje zwiększające bezpieczeństwo

Co kryje beton?

Bunkier czy schron?

Filmy i programy dokumentalne

Podziemia Wojkowickie



Linki

Poczta

Księga gości


Bunkry i podziemia.

Fortyfikacje

Militaria

 

Zdobycie fortu Eben Emael w Belgii

Po zajęciu Polski, Niemcy rozpoczęli przygotowywania do ofensywy w kierunku zachodnim, aby zająć Holandię, Belgię, Francję. W krajach tych wybudowane były pewne fortyfikacje, które miały to Niemcom uniemożliwić. Niemcy musieli się więc przygotować do zdobywania tych fortyfikacji. Te przygotowania były przeprowadzane na fortyfikacjach czeskich i polskich. Między innymi w Wymysłowie przeprowadzano testy materiałów wybuchowych, ładunków kumulacyjnych. Wysadzono część polskiego schronu bojowego, wchodzącego w skład OWŚ. Do dzisiaj można tam też zauważyć na kopule ślady po testach z materiałami wybuchowymi.

Wklejam też kilka kadrów z tego filmu pokazujących jak wyglądały te materiały wybuchowe, oraz pokazujące zniszczenia na belgijskich kopułach.

Ładunek kumulacyjny

Ładunek kumulacyjny

Zniszczenia

Zniszczenia

Zniszczenia


Dla porównania zamieszczam też fotografie pokazujące zniszczenia na polskiej kopule w Wymysłowie. Mniejszy ładunek nie przyniósł rezultatu i kopuła nie została przebita. Ten mniejszy ślad ma średnicę około 30 cm. Większy ładunek już tą kopułę przebił i poczynił spore zniszczenia wewnątrz kopuły. Ten większy ślad po eksplozji ma średnicę około 50 cm.

Zniszczenia

Zniszczenia


Oderwane fragmenty z tej polskiej kopuły powstałe w wyniku eksplozji można zobaczyć w Muzeum Fortyfikacji w schronie bojowym nr 52 Dobieszowice - Wesoła. Muzeum to jest prowadzone przez Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium. (W linkowni można znaleźć baner prowadzący do strony internetowej tego stowarzyszenia.) Poniżej fotografia przedstawiająca te szczątki.

Zniszczenia


Poniżej można zobaczyć dokumentalny film pokazujący w jaki sposób Niemcy zdobyli Belgijski fort Eben Emael.

część 1


część 2

część 3


część 4


część 5





© Rafał Marciniak
16.07.2008

 
© Copyrigt by Rafał Marciniak 2008. Wszystkie prawa zastrzeżone.