Tajemnicze fortyfikacje


Strona głównaArmaty w fortyfikacjach

Murek w Niezdarze

Zewnętrzna wnęka

Łączność telefoniczna cz. 1

Łączność telefoniczna cz. 2

Łączność optyczna

Strzelnice ckm

Numeracja strzelnic

Wkładki i półwkładki

Schrony polowe i pozoracyjno - bojowe

Krata przeciw- szturmowa

Konstrukcje zwiększające bezpieczeństwo

Co kryje beton?

Bunkier czy schron?

Filmy i programy dokumentalne

Podziemia WojkowickieLinki

Poczta

Księga gości


 

Bunkry i pozycje umocnione w niemieckich kronikach filmowych z 1939-1940

Przeglądając niemieckie kroniki filmowe powstające w trakcie II wojny światowej czasami trafiałem na dłuższe bądź krótsze fragmenty dotyczące bunkrów i różnych umocnień. Najciekawsze takie kroniki postanowiłem umieścić tutaj na stronie. W kronikach tych jest poruszanych wiele różnych tematów nie związanych z fortyfikacjami. Dla ułatwienia podaję więc czas, w którym pojawia się ciekawy fragment.
Podczas oglądania proszę też zwrócić uwagę na słowa jakie wypowiada komentator. Często pojawia się słowo: bunker. Wspominam o tym w nawiązaniu do tego co pisałem tutaj na stronce w temacie: "Bunkier czy schron?"

Zacznę od polskiego akcentu. Jest to kronika kręcona we wrześniu 1939 i dotyczy ona kampanii wrześniowej. Przez krótki moment pojawiają się tam migawki z polskich obiektów. Widać tam polski schron polowy tzw. "Urban". Widać też migawki z zniszczonych strzelnic jakiegoś obiektu. Niestety na razie nie udało się ustalić, który obiekt/ obiekty jest tutaj pokazany. Ten fragment jest dość krótki i zaczyna się od 1:10 (1 minuta i 10 sekund)Kolejne kroniki pokazują fortyfikacje na zachodzie. Poniżej można zobaczyć niemieckie fortyfikacje Westwall. Fortyfikacje te pokazane są od 03:05 i potem od 05:20W poniższej kronice można zobaczyć fortyfikacje Linii Maginota i niemiecki szturm na te fortyfikacje. Prawdopodobnie tutaj był filmowany rzeczywisty szturm. Interesujące fragmenty zaczynają się od 08:40 i potem od 11:10Poniżej znowu można zobaczyć w kilku fragmentach francuskie fortyfikacje linii Maginota. Od 07:20 widać bunkier zamaskowany jako dom mieszkalny. Ciekawe fragmenty są też od 09:00 (bunkry, okopy) i od 12:35 (migawki z szturmu na bunkier)
© Rafał Marciniak
03.09.2008


 
© Copyrigt by Rafał Marciniak 2008. Wszystkie prawa zastrzeżone.