Tajemnicze fortyfikacje


Strona głównaArmaty w fortyfikacjach

Murek w Niezdarze

Zewnętrzna wnęka

Łączność telefoniczna cz. 1

Łączność telefoniczna cz. 2

Łączność optyczna

Strzelnice ckm

Numeracja strzelnic

Wkładki i półwkładki

Schrony polowe i pozoracyjno - bojowe

Krata przeciw- szturmowa

Konstrukcje zwiększające bezpieczeństwo

Co kryje beton?

Bunkier czy schron?

Filmy i programy dokumentalne

Podziemia WojkowickieLinki

Poczta

Księga gości


 

Zdobywanie bunkrów i pozycji umocnionych

Wiele narodów budowało bunkry i przeróżne fortyfikacje. Celem tych działań było zapewnienie jak najdłuższej obrony i uniemożliwienie wrogowi przedarcie się przez ufortyfikowane pozycje obronne. Mimo jednak budowania silnie uzbrojonych linii umocnień zdarzało się, że atakującym wojskom udawało się zdobywać te umocnienia. Można się więc zapytać: w jaki sposób to robiono? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w poniższym zbiorze filmów. Są to niemieckie kroniki filmowe pokazujące w jaki sposób niemieccy saperzy szkolili się w zdobywaniu i szturmowaniu bunkrów i pozycji umocnionych. Na podstawie tych fimików można poznać jaka taktyka i jakie środki techniczne były stosowane w zdobywaniu fortyfikacji. Można więc między innymi zobaczyć, że stawiano zasłony dymne, aby saperzy mogli blisko podejść pod atakowane obiekty. Widać na filmach, specjalne materiały wybuchowe stosowane do tworzenia przejść w zasiekach. Można też zobaczyć miotacze ognia w akcji. Widać wreszcie specjalne ładunki wybuchowe umieszczane na końcu tyczek ułatwiające umieszczanie tych ładunków np. w otworach strzelniczych. Tych filmików jest kilka więc łatwo można dostrzec pewien określony powtarzający się schemat postępowania w przypadku szturmu na bunkry.

Poza jednym przypadkiem umieszczam tutaj całe niemieckie kroniki filmowe. Jeśli ktoś nie ma ochoty oglądać całości to podaję też czas w którym pojawia się fragment dotyczący zdobywania bunkrów i pozycji umocnionych.

Pierwszy filmik (fragment) pokazuje zadania przydzielane saperom.Kolejne filmy to są niemieckie kroniki filmowe. W poniższej kronice interesujący fragment zaczyna się gdzieś od 3:10 (3 minuty 10 sekund)W poniższej kronice motyw szturmu na bunkry zaczyna się gdzieś od 21:00Od 12:00 pokazane jest szturmowanie na bunkier.Szturm na umocnione pozycje zaczyna się od 11:00Szturm na umocnione pozycje pojawia się w poniższej kronice od 21:30Pokazowy szturm na bunkry zaczyna się gdzieś od 04:30

© Rafał Marciniak
03.09.2008


 
© Copyrigt by Rafał Marciniak 2008. Wszystkie prawa zastrzeżone.